Ministrat e mbrojtjes të NATO-s bien dakord për planin për të udhëhequr koordinimin e ndihmës dhe trajnimit të sigurisë për Ukrainën

Evropë

Ministrat e mbrojtjes të NATO-s bien dakord për planin për të udhëhequr koordinimin e ndihmës dhe trajnimit të sigurisë për Ukrainën

Më: 15 qershor 2024 Në ora: 05:56
Foto ilustrim

Ministrat e Mbrojtjes të NATO-s përfunduan një takim dy-ditor të premten (14 qershor 2024) për të përgatitur Samitin e Uashingtonit në korrik, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në një konferencë për shtyp pas ditës së dytë të takimeve të Ministrave të Mbrojtjes të NATO-s.

Ata diskutuan forcimin e parandalimit dhe mbrojtjes së NATO-s dhe mbështetjen për Ukrainën.

Në Ukrainë, ministrat ranë dakord për një plan se si NATO do të udhëheqë koordinimin e ndihmës dhe trajnimit të sigurisë.

“Kjo do t’i lejojë liderët e NATO-s të nisin këtë përpjekje në Samitin e Uashingtonit në korrik, duke e vendosur mbështetjen tonë për Ukrainën në një bazë më të fortë për vitet në vijim,” tha Stoltenberg.

Me një komandë në Wiesbaden, Gjermani, NATO do të koordinojë dhurimet e trajnimit dhe pajisjeve, me rreth 700 personel nga vendet aleate dhe partnere të përfshirë në këtë përpjekje, sipas shefit të NATO-s.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat