Përfaqësuesi i përhershëm i Turqisë në OKB: Izraeli është shkaku themelor i katastrofës në Gaza

Evropë

Përfaqësuesi i përhershëm i Turqisë në OKB: Izraeli është shkaku themelor i katastrofës në Gaza

Më: 21 qershor 2024 Në ora: 06:11
Burak Akcapar

Izraeli është shkaku themelor i katastrofës së parë në Gaza, tha përfaqësuesi i përhershëm i Turqisë në Zyrën e OKB-së në Gjenevë.

“Shkaku themelor i katastrofës me të cilën përballemi sot në Gaza është pushtimi izraelit. Për sa kohë që ky pushtim vazhdon, rezistenca kundër pushtimit nga palestinezët do të vazhdojë gjithashtu,” tha Burak Akcapar .

Vërejtjet e Akcapar erdhën pasi ish- komisionerja e lartë e OKB-së për të drejtat e njeriut, Navi Pillay, kryetare e Komisionit të Pavarur Ndërkombëtar të Hetimit për Territorin e Pushtuar Palestinez, duke përfshirë Jerusalemin Lindor dhe Izraelin, e cila po heton krimet e kryera në territoret e pushtuara palestineze, paraqiti raportin e komisionit gjatë një sesion dialogu interaktiv i mbajtur në kuadër të Sesionit të 56-të të Këshillit të OKB-së për të Drejtat e Njeriut .

Akcapar tha se raporti ekspozon disa nga krimet e luftës dhe krimet kundër njerëzimit të kryera nga forcat izraelite kundër civilëve në Gaza.

Ai vuri në dukje se refuzimi i vazhdueshëm i Izraelit për të bashkëpunuar me Komisionin e ka lënë në hije raportin dhe gjetjet e bazuara në burime izraelite në lidhje me sulmet ndaj Izraelit nuk e kaluan testin e objektivitetit.

Ai më tej tha se ata mbështesin thirrjen e raportit për një armëpushim të menjëhershëm dhe të qëndrueshëm, heqjen e bllokadës së Gazës dhe shpërndarjen e pandërprerë, adekuate dhe të vazhdueshme të ndihmave humanitare dhe lirimin e ndërsjellë të të burgosurve.

Ai vuri në dukje se këto thirrje janë në përputhje me Rezolutën 2735 të miratuar nga Këshilli i Sigurimit i OKB-së me qëllim arritjen e armëpushimit në Gaza.

Duke i kërkuar çdo anëtari të komunitetit global që të mbështesë shtetin sovran të Palestinës bazuar në kufijtë e para vitit 1967 me kryeqytetin e saj në Jerusalemin Lindor, Akcapar tha se “Turqia, si një donator kryesor humanitar për Gazën, është gati të kontribuojë në përpjekjet që synojnë zgjidhjen e këtij konflikti të rëndësishëm në rajonin tonë”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat