Macron thirrje francezëve që të votojnë kundër ekstremit të djathtë

Evropë

Macron thirrje francezëve që të votojnë kundër ekstremit të djathtë

Më: 22 qershor 2024 Në ora: 09:27
Emmanuel Macron

Presidenti francez Emmanuel Macron  mbrojti edhe një herë vendimin e tij për shpërndarjen e Asamblesë Kombëtare dhe mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme, duke u bërë thirrje francezëve që të votojnë kundër ekstremeve dhe të mos kenë frikë, nëntë ditë para raundit të parë të zgjedhjeve parlamentare.

“Më 9 qershor mora një vendim shumë serioz dhe mund t’ju them se më kushtoi shumë. Jo, jo, nuk duhet të kemi frikë”, tha ai.

Tubimi Kombëtar, në aleancë me një pjesë të republikanëve me Eric Ciottin, vlerësohet me 250 deri në 300 deputetë në Asamblenë Kombëtare të ardhshme dhe do të ketë, nëse siguron përqindjet maksimale, një shumicë absolute.

“Ka ekstreme që nuk mund të lejojmë të kapërcehen,” vuri në dukje ai duke duartrokitur. “Tani është koha për të treguar përgjegjësi”, shtoi ai. Perspektiva e një bashkëpunimi me Tubimin Kombëtar të Marine Le Pen ose një qeveri koalicioni që kombinon forcat e tjera rreth kampit presidencial janë ndër skenarët e mundshëm.

Emmanuel Macron tha javën e kaluar se nuk do të përjashtonte dorëheqjen, pavarësisht nga rezultati i zgjedhjeve parlamentare të 30 qershorit dhe 7 korrikut.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat