Policia shpërndau broshura në Ferizaj “Këshilla për sigurinë e këmbësorëve”

Ferizaj

Policia shpërndau broshura në Ferizaj “Këshilla për sigurinë e këmbësorëve”

Më: 26 shkurt 2024 Në ora: 11:59
Foto ilustrim

Policia e Komunikacionit Rrugor në Ferizaj, me qëllim të sensibilizimit dhe vetëdijesimit të këmbësorëve dhe shoferëve, sot ka nisur shpërndarjen e broshurave ‘’ Këshilla për sigurinë në komunikacion ‘’ të cilat përmbajnë këshilla dhe rregulla për lëvizjen e këmbësorëve dhe shoferëve në rrugë.

Sipas Policisw, fletëpalosjet janë duke u shpërndarë në të gjitha komunat e rajonit të Ferizajt dhe përmbajnë disa porosi për këmbësorët dhe shoferët :

Këmbësorë:

Për sigurinë tuaj, vishni rroba të ndritshme, ose mbani me vete materiale reflektuese, apo dritë të bardhë gjatë natës për t’iu ndihmuar juve dhe ngasësve që të jeni të dukshëm, bëhu i dukshëm, përdor vendkalimin e këmbësorëve, respekto semaforin, shfrytëzo vendkalimin për këmbësorë dhe ec në trotuar, në rrugët pa trotuare, ec në anën e majtë.

Shoferë kujdes :

Shkaktari më i shpeshtë i vdekjeve në trafik është shpejtësia. ‘’Jeta vlen për të gjithë njësoj’’.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat