Ndërron jetë aktori i mirënjohur Sam Shepard - Bota Sot
Ndërron jetë aktori i mirënjohur Sam Shepard

Filma

Ndërron jetë aktori i mirënjohur Sam Shepard

Më: 1 gusht 2017 Në ora: 19:14
Sam Shepard

Është ndarë nga jeta në moshën 73 vjeçar një nga emrat më të mëdhenj të kinematografisë botërore, por dhe një nga personazhet më të dashur të publikut shqiptar.

Ka ndërruar jetë në moshën 73-vjeçare regjisori, skenaristi dhe aktori i nominuar për çmimin Oscar, Sam Shepard.

Aktori i njohur, ndërroi jetë në shtëpinë e tij në Kentucky, i rrethuar nga fëmijët dhe motrat e tij, pas betejës me sklerozën.

Shepard mori çmimin Pulitzer për dramë në viti 1979 për rolin e tij në Buried Child dhe është autor i 44 roleve si dhe disa librave dhe tregimeve të shkurtra, memorieve dhe eseve.

Ai është vlerësuar me çmim si aktori më i mirë edhe në filmin “The right stuff” në rolin e pilotit Chuck Yeager.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat