I cilësuar si një ndër hyrjet më të mira të filmave evropian, shfaqet filmi i parë shqiptarë me një histori homoseksualësh - Bota Sot
I cilësuar si një ndër hyrjet më të mira të filmave evropian, shfaqet filmi i parë shqiptarë me një histori homoseksualësh

Filma

E shtunë, 17 nëntor 2018

I cilësuar si një ndër hyrjet më të mira të filmave evropian, shfaqet filmi i parë shqiptarë me një histori homoseksualësh

Më: 2 shkurt 2018 Në ora: 19:04
Ilustrim

Jo vetëm nëpër botë, por edhe në Shqipëri, si kurrë më parë shfaqet  në kinema filmi i parë shqiptar me një histori homoseksualësh.

Mesa duket ia paska dalë mirë edhe në tregun ndërkombëtar, pasi është cilësuar si një ndër hyrjet më të mira të filmave europian.

Bëhet fjalë për filmin “Martesa”, i cili ka nisur transmetimin që nga dita e djeshme në kinematë e Kosovës.

Bekimi dhe Anita po martohen, por ajo nuk e di se ai është ende i dashuruar në shokun e tij më të ngushtë, Nolin. Me dy fitore si “FIPRESCI Prize” dhe “Special Jury Prize” dhe një nominim si “Filmi më i mirë i gjatë” në Tallinn Black Nights Film Festival. Regjia nga Blerta Zeqiri, ndërsa në rolet kryesore janë Alban Ukaj, Adriana Matoshi, Genc Salihu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test