Ju kujtohet Pipi Çorapegjata? Kështu duket sot ajo

Filma

Ju kujtohet Pipi Çorapegjata? Kështu duket sot ajo

Më: 6 qershor 2023 Në ora: 11:14
Pipi Çorapegjata

Inger Nilsson, aktore nga Suedia, ishte e para që ringjalli vajzën e famshme, Pippi Longstocking.

Në vitin 1970 u filmua një serial dhe një film i bazuar në librin me të njëjtin emër të shkrimtares suedeze për fëmijë Astrid Lindgren.

Katrin Inger Monika Nilsson është 63 vjeç dhe sot jeton në Stokholm dhe punon si sekretare. Herë pas here shfaqet në shfaqje teatrale.

Për rolin e Pippi Longstocking me të cilin u rritën shumë fëmijë, ajo fitoi çmimin TP de Oro për “Personazhin më të njohur” në 1975.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat