Rrëfehet fqinji për vrasjen tmerruese në Gjermani: Shqiptari u çmend plotësisht - tronditëse çka iu gjet në veturë

Gjermania

Rrëfehet fqinji për vrasjen tmerruese në Gjermani: Shqiptari u çmend plotësisht - tronditëse çka iu gjet në veturë

Nga: A.Zh Më: 14 dhjetor 2020 Në ora: 07:58
Disa mjekë të urgjencës dhe punëtorë të shpëtimit u kujdesën për të plagosurit. Foto: Christian Müller

Një grua 33-vjeçare ka vdekur nga plagët e marra nga të shtënat nga kunati i saj në Gjermani. Dorasi 48-vjeçari, për të cilin raportohet se është nga Ferizaj, ka plagosur edhe vëllain e tij në Gjermani.

Mosmarrëveshja në një banesë në Theodor-Körner-Strasse në Löhne u zhvillua rreth orës 21:15. Autori i krimit shkoi në ish-banesën e familjes së tij në mbrëmje, raporton westfalen-blatt.de/, përcjell Bota sot.

Vëllai i tij (38-vjeçar), i cili po vizitonte gruan dhe tre fëmijët e saj, e informoi atë se ai nuk dëshironte të fliste me të. Thuhet se ai e ka vizituar kunatën me gruan dhe tre fëmijët e tij nga Bavaria.

Image

Sidoqoftë, burri, i cili mbante një armë dhe një shkop, hyri në banesë pak më vonë dhe, sipas policisë, papritmas hapi disa të shtëna në drejtim të anëtarëve të familjes. Sipas policisë, kunata 33-vjeçare e të dyshuarit u plagos për vdekje dhe vëllai i tij 38-vjeçar u plagos rëndë nga të shtënat. Autori u plagos dhe u arrestua me dëmtime të rënda.

Një fqinj ka treguar se ka dëgjuar dy të shtëna në banesë.

“Dëgjova dy të shtëna nën çati dhe gati sa nuk rashë nga kolltuku im. Fëmijët bërtisnin me të madhe. Në atë moment unë thjesht reagova dhe thirra punëtorët e shpëtimit. Kur zbrita poshtë, fëmijët erdhën duke bërtitur drejt meje. Njeriu me rrënjë shqiptare u çmend plotësisht. Fëmijët e kishin mundur atë dhe e hodhën armën në një oborr para ndërtesës".

Image

Disa mjekë të urgjencës dhe punëtorë të shpëtimit u kujdesën për të plagosurit. Gruaja raportohet se vdiq gjatë rrugës për në spital. Vëllai gjithashtu mori një plagë me armë zjarri. Në mbrëmje u tha se jeta e tij nuk ishte në rrezik. Gjashtë fëmijët u morën nën kujdesin e punëtorëve të urgjencës. Njeriu që sulmoi banesën pësoi dëmtime kërcënuese për jetën. Në veturën e tij VW Passat, e cila ishte parkuar para shtëpisë, detektivët zbuluan gjithashtu një armë tronditëse, përcjell Bota sot.

"Unë isha i frikësuar dhe dridhesha gjithandej", tha fqinji. “Ju thjesht doni të ndihmoni. Unë do të isha i lumtur nëse njerëzit e tjerë do të bënin të njëjtën gjë”.

Policia kriminale nga Herford dhe kriminalistika nga Bielefeld shqyrtuan skenën e krimit në mbrëmje./BS

Image
Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat