Katastrofa në Gjermani: Më shumë se 150 të zhdukur, vështirë se mund të gjenden të gjallë

Gjermania

Katastrofa në Gjermani: Më shumë se 150 të zhdukur, vështirë se mund të gjenden të gjallë

Nga: M.L. Më: 21 korrik 2021 Në ora: 10:18
Foto ilustrim F.A.Z

Të paktën 170 të vdekur nga përmbytjet janë konfirmuar, shkruan F.A.Z përcjell "Bota sot" . Një teknologji që nuk është përdorur ende në Gjermani mund të jap paralajmërim më të mirë paraprak në të ardhmen.

Nënkryetarja e Organizatës së Ndihmës Teknike (THW), Sabine Lackner, sheh pak shanse për të gjetur të mbijetuar më pak se një javë pas përmbytjeve në Gjermaninë perëndimore. "Ne aktualisht po kërkojmë ende njerëz të zhdukur, për shembull kur pastrojmë shtigjet ose nxjerrim ujin nga bodrumi," i tha ajo rrjetit editorial Gjermani (RND). "Në këtë pikë, megjithatë, është për fat të keq shumë e mundshme që të gjenden vetëm të vdekur”.

Numri i vdekjeve nga përmbytjet ishte rritur në të paktën 170 brenda një jave deri të martën. 122 vdekje nga moti i rëndë u konfirmuan nga Rheinland-Pfalz dhe 48 nga Nordrhein-Westfalen. Njerëzit rezultonin ende të zhdukur të martën - 155 në distriktin e prekur më së shumti të Ahrweiler në veri të Rheinland-Pfalzit. Rreth 40,000 njerëz atje konsiderohej se ishin prekur nga pasojat e përmbytjeve shkatërruese.

Diskutim rreth sistemeve më të mira paralajmëruese

Lackner i THW u shpreh kundër diskutimeve se një sistem më i mirë paralajmërues mund të kishte parandaluar vdekjet.

“Sigurisht që do të duhet të punojmë përmes proceseve. Por e shoh këtë debat të vonuar, tre deri në katër ditë pas katastrofës”.

Ajo këshilloi që të mos flitej për dështim tani dhe të kërkohen fajtorët. Shumë njerëz janë ende duke qëndruar para rrënojave të jetesës së tyre, dhe shumë masa mbështetëse janë ende në progres.

Në të ardhmen, më shumë sisteme alarmi të provuara dhe të testuara do të nevojiten përsëri, thotë Lackner.

“Pse të mos përdorni altoparlantë për t'ju paralajmëruar në rrugë, për shembull nëse gjendet një bombë? Shumë sirena janë hequr gjithashtu në vitet e fundit, ato janë të nevojshme ".

Komisioneri Federal për Mbrojtjen e të Dhënave nuk ka shqetësime në lidhje me futjen e sistemit të paralajmërimit të katastrofës “Cell-Broadcast” me të cilin autoritetet mund të informojnë popullatën për rreziqet përmes mesazheve të shkurtra në celular. Kjo nuk qëndron në rrugën e mbrojtjes së të dhënave, tha një zëdhënës i RND. Zgjidhja është madje shumë e përshtatshme për privatësinë sepse nuk mbledh të dhëna, por vetëm dërgon informacione si një stacion radio.

Dreyer shkon në Eifel

Ndërkohë, në rajonet ku ndodhi katastrofës, puna për pastrimin dhe vlerësimin e dëmeve vazhdon. Kryeministri i Rheinland-Pfalzit, Malu Dreyer, dëshiron të marrë një ide këtë të mërkure në Nürburg (Eifel). Politikani i SPD pritet në Nürburgring. Paddock i pistës tradicionale të garave shërben si qendra për sigurimin e ndihmësve këto ditë.

Qeveria federale dëshiron të sjellë ndihmë emergjente me vlerë miliona këtë të Mërkurë. Kjo ka për qëllim të eliminojë dëmtimin më të madh të ndërtesave dhe infrastrukturës komunale dhe të kapërcejë urgjencat speciale. Në total, është rreth 400 milion euro, gjysma e të cilave duhet të barten nga qeveritë federale dhe shtetërore. Një fond ndërtimi me vlerë miliarda është planifikuar gjithashtu. Një vendim në lidhje me shumën duhet të merret vetëm kur shkalla e dëmit mund të parashikohet më saktësisht. Qeveria e shtetit Mainz vendosi të Martën të sigurojë ndihmë të menjëhershme deri në 3500 euro për familje për ata që preken nga katastrofa në Rheinland-Pfalz. Kancelaria e shtetit njoftoi se paratë duhet të paguhen përmes administratave të rrethit sa më shpejt të jetë e mundur pa një provë të mjeteve. Përveç kësaj, më shumë se 6.2 milion euro në donacione private u morën në llogarinë e dhurimeve të qeverisë së shtetit. Paratë do të shpërndahen përmes administratave të rrethit.

Të martën, Angela Merkel (CDU) vizitoi zonat e përmbytjes për herë të dytë në disa ditë. Çdo gjë do të bëhet "që paratë t'u vijnë njerëzve shpejt", tha Kancelarja në qytetin e dëmtuar keq Bad Münstereifel (Nordrhein-Westfalen). "Shpresoj se kjo do të jetë çështje ditësh."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat