Senatori i parë shqiptar pranë Asociacionit Federal Gjerman për zhvillim Ekonomik

Gjermania

Senatori i parë shqiptar pranë Asociacionit Federal Gjerman për zhvillim Ekonomik

Nga: Hasan Qyqalla Më: 4 janar 2022 Në ora: 18:52
Foto nga vendi i ngjarjes

Jemi në stinën e bardhë siç njihet ndryshe stina e dimrit, gërshetuar me ndryshueshmëri klimatike. Veç viset e larta malore tani më janë mbuluar me jorganin e bardhë. Përkundër motit, afaristi tani më i njohur, me renome ndërkombëtare z. Sami Hyseni që njihet ndryshe me emrin përkëdhelës Semi, vazhdon suksesin në fushën e afarizmit ndërkombëtar. Shih për këtë, e bazuar në arritjet kolosale në këtë fushë, Semin e ftojnë në Asociacionin Gjerman për Zhvillim Ekonomik (Bundesverband für Wirtschaftsförderung - BWA) duke e graduar me titullin e lartë SENATOR pran Asociacionit në fjalë.

Kjo e entuziazmoi Semin, mbase këto ditë u lincencua edhe zyrtarisht Sentor Reprezentativ për Kosovën. Asociacioni në fjalë ka peshë të pamohuar e tepër atraktive në preformancat e ndërmjetësimit përkatësisht arritjes së absorbimit të grandeve kolosale nga shtetet perëndimore për nevojat e zhvillimit të komunave përkatësisht shtetit të Kosovës.

Veç kësaj, rëndësi tjetër është edhe tërheqja e investitorëve të huaj në hapsirat tona shtetërore, kur dihet numri i shtuar i papunësisë karshi moshës se re që dominon në Kosovë. Kujtoj se është ideja, siç thot edhe vet Semi, që mos të largohen të rinjtë drejt perëndimit por sistemin e teknologjinë perëndimore ta bartim e ta instalojmë në Kosovë me standarde europiane. Ndaj, "aseti" kombëtar Semi, shpresoj të kontaktohet nga qarqet shtetëror të Kosovës, e të vëjnë gjithë mekanizmat në lëvizje, për interesat e zhvillimit të vendit.

Fundja, ky është edhe synimi i Semit, kur thot se është nisë nga një thënje e Gjon F. Kendeit, e parafrazoj: "mos shiqo çfarë mund të bëjë atdheu për ty, por çfarë mund të bëshë ti për atdheun"! Gjithë këto arritje të suksesshme në fushën e afarizmit, e bënë që Semi të dekorohet e nderohet nga instancat më të larta të shteteve më të zhvilluar, jo vetëm në Evropë por gjithandej globit. Urtia, komunikimi, zgjuarsia e afria, janë disa nga veçoritë e vlerësimit dhe identifikimit të Përsonalitetit të z. Sami Hyseni, në arenën ndërkombëtare. Falë kësaj, sot është Senatori i parë shqiptar pranë Asociacionit Federal Gjerman për Zhvillim Ekonomik sikur edhe Senator Reprezentativ për shtetin e Republikës së Kosovës. Semi jeton e vepron në Gjermani por me zemër e mendje, përherë në Kosovë.

Koblenz, 18.12.2021

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat