Tragjike: Vdes 28-vjeçari nga Prizreni që u plagos nga kolegu i tij në Mynih – publikohet fotografia e viktimës

Gjermania

Tragjike: Vdes 28-vjeçari nga Prizreni që u plagos nga kolegu i tij në Mynih – publikohet fotografia e viktimës

Më: 17 tetor 2022 Në ora: 12:49 Përditësuar në ora: 14:35 më 17.10.2022
Një sulm me thikë ndodhi në një shkallë pranë Rosa-Bavarese-Strasse në Mynih

Publikohet kronologjia e tragjedisë – ja si erdhi deri tek vdekja e të riut nga Prizreni

Nga: M.H.

Mynih – Sulm i tmerrshëm me thikë në Mynih-Nymphenburg: pranë një stacioni autobusi, një punëtor goditi me thikë dy kolegë të shtunën në mëngjes (15 tetor 2022) rreth orës 7:45 të mëngjesit. Njëri nga viktimat është plagosur rëndë, tjetri në gjendje të rëndë. Siç tha për gazetën tonë policia e Mynihut, viktimat janë meshkuj. Ata ishin rrugës për në punë. Duke qenë se ata aktualisht po kujdesen në një klinikë të Mynihut, detajet personale nuk mund të sqarohen përfundimisht.

Punonjësi nxjerr një thikë dhe godet kolegët

Dyshohet se autori është gjithashtu një burrë. Sipas policisë, ai ka nxjerrë një thikë dhe ka goditur me thikë punonjësit e tij. I dyshuari tashmë është gjetur dhe arrestuar nga policia “në afërsi”. Sipas zyrtarëve, krimi ka ndodhur në transportin publik, më saktësisht në një shkallë që të çon në një stacion autobusi në Rosa-Bavarese-Straße. Siç dëshmohet nga fotot nga vendi i krimit, bëhet fjalë për stacionin e autobusit “Nymphenburg Süd”, i cili ndodhet nën një shkallë përballë një qendre biznesi dhe mjekësore.

Sfondi i krimit ende nuk është zbardhur në momentin e hetimeve.

Detaje të reja rreth sulmit në Mynih: Siç ka njoftuar tani policia, personat e përfshirë janë punëtorë ndërtimi. Njëri prej tyre kishte nxjerrë thikën 30 centimetra të gjatë rrugës për në punë nga një Reëe. Dëshmitarët kanë lajmëruar menjëherë policinë dhe autori nuk ka bërë rezistencë për arrestimin. I plagosuri rëndë iu nënshtrua një operacioni urgjent – ​​ende nuk është e mundur të thuhet nëse ai do t'i mbijetojë sulmit.

Mësohet se autori është një 33-vjeçar. Viktima më e rëndë është një 28-vjeçar dhe tjetri një 50-vjeçar. Njësiti i Vrasjeve është duke e hetuar rastin, shkruan medium TZ, përcjell “Bota sot”.

Lajm i keq nga policia: Njeriu që u plagos rëndë si pasojë e një sulmi me thikë nga kolegu i tij  tani ka vdekur. Këtë e ka bërë të ditur policia mëngjesin e së hënës. Më parë ishte tentuar për t'i shpëtuar jetën 28-vjeçarit në kuadër të një operacioni urgjent.

Ka ndërruar jetë 28-vjeçari nga Prizreni, i therur me thikë për vdekje nga një koleg i tij

Ka ndërruar jetë 28-vjeçari nga Prizreni, Nehat Elshani, i therur me thikë për vdekje nga një koleg i tij i punës në Mynih të Gjermanisë.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur të shtunën rreth orës 7:45 të mëngjesit në Nymfenburg të Mynihut, në afërsi të një stacioni të autobusëve, raporton mediumi gjerman TZ.

Autori i aktit të rëndë dyshohet se është një 33-vjeçar shqiptar, i cili ka plagosur me thikë shefin e tij të punës, 50-vjeç, dhe kolegun 28-vjeçar.

Dy viktimat ishin shtrirë në spital që në mëngjesin e së shtunës, menjëherë pas sulmit.

Megjithatë, policia gjermane njoftoi sot rreth orës 12:00 se 28-vjeçari ka vdekur. Më parë ishte tentuar që atij t’i shpëtohej jeta përmes një operacioni urgjent.

Siç raportoi sot portali nga Kosova, Indeksonline, bazuar në burime, viktima është Nehat Elshani nga Prizreni.

Lajmin për vdekjen e Nehat Elshanit e ka bërë të ditur në rrjetin social Facebook edhe një mik i viktimës.

“Jemi thellësisht të pikëlluar për humbjen e shokut tonë të dashur Nehat Elshani. I urojmë mëshirën e Zotit të ndjerit, ndërsa familjes dhe më të dashurve të tij i urojmë durim”, shkroi të hënën në Facebook një mik i 28-vjeçarit.

PIagosen dy persona nga Kosova në Gjermani, njëri në gjendje kritike

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Gjermani, ku një shqiptar ka plagosur me thikë dy persona.

Bëhet me dije se autori është një 33-vjeçar shqiptar, i cili plagosi me thikë pronarin e tij 50-vjeçar dhe kolegun.

Mediat e huaja raportojnë se ata ishin në një furrë për të marrë diçka për të ngrënë ku krejt pa pritur shqiptari qëlloi me thikë në qafë, kraharor dhe gjoks shefin dhe kolegun. Dy burra u plagosën rëndë nga goditjet me thikë dhe prerje. Një koleg është ende në rrezik për jetën.

Akti ka ndodhur papritur”, sqaron një hetues në lidhje me ngjarjen. Sipas policisë, shefi 50-vjeçar i firmës së bojës dhe një koleg 28-vjeçar, të dy kanë rrënjë kosovare dhe nuk dihet se përse shqiptari i ka sulmuar papritur.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat