Kapet me 39 mijë euro dhe pajisje për kriptomonedha, prangoset maqedonasi në Morinë

Kronikë e zezë

Kapet me 39 mijë euro dhe pajisje për kriptomonedha, prangoset maqedonasi në Morinë

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 16:59
Pamje nga aksioni

Policia Kufitare në Kukës dhe autoritetet doganore kanë goditur një rast të mosdeklarimit të të hollave në kufi.

Pas kontrolleve nga autoritetet e pikës kufitare, janë sekuestruar 39.000 euro dhe një pajisje për prodhimin e kriptomonedhave.

“Shërbimet e Policisë Kufitare në Morinë, si rezultat i kontrolleve të shtuara, me qëllim parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, bazuar në analizën e riskut, në hyrje të RSH-së, në bashkëpunim me strukturat hetimore të DVP Kukës dhe autoritetet doganore, kanë kaluar në vijën e dytë, për kontroll më të imtësishëm, automjetin me drejtues shtetasin B. B., 33 vjeç, banues në Maqedoninë e Veriut. Gjatë kontrollit të ushtruar në automjet, shërbimet e Policisë gjetën dhe sekuestruan 39.000 euro, të cilat ky shtetas nuk i kishte deklaruar, si dhe një pajisje që dyshohet se përdoret për prodhimin e kriptomonedhave.” – bën me dije policia.

Në përfundim të veprimeve të para të kryera nga specialistët e Seksionit për Hetimin e Krimit Ekonomik e Financiar në DVP Kukës, u procedua penalisht drejtuesi i mjetit, shtetasi B. B., për veprën penale "Mosdeklarimi i të hollave dhe i sendeve me vlerë në kufi".

Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Kukës, për veprime të mëtejshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat