Një 21-vjeçare ndërron jetë në Qendrën Korrektuese në Lipjan

Kronikë e zezë

Një 21-vjeçare ndërron jetë në Qendrën Korrektuese në Lipjan

Më: 30 dhjetor 2021 Në ora: 16:32
Ilustrim

Një 21-vjeçare ka ndërruar jetë në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan. Kështu ka njoftuar Shërbimi Korrektues i Kosovës (ShKK).

E dënuar ishte në këtë qendër korrektuese nga 27 prilli i këtij viti.

Për vdekjen e 21-vjeçares janë njoftuar Policia dhe Prokuroria, për çka tashmë thuhet se kanë nisur edhe hetimet për vdekjen e saj. Nga ShKK thonë se autopsia do ta verifikojë shkakun e vdekjes së saj.

Njoftim nga SHKK:

Prishtinë, 30 dhjetor 2021 – Shërbimi Korrektues i Kosovës, njofton opinionin publik se sot rreth orës ‪12:42 në Qendrën Korrektuese për Femra në Lipjan, e dënuara me inicialet M.K, viti i lindjes 2000, ka ndërruar jetë.

Me të kuptuar për rastin, i menjëhershëm ka qenë intervenimi i stafit korrektues dhe atij mjekësor të Qendrës, por përkundër përpjekjeve për reanimim nuk kanë arritur të kthejnë në jetë.

E dënuara, në QKF Lipjan është pranuar me datën 27.04.2021, që nga fillimi deri 18.06.2021 ka qenë në vëzhgim çdo 15 minuta nga psikologu i Qendrës.

Po ashtu, nga data 02.11.2021 ka qenë në vëzhgim (observim) çdo 30 minuta, i cili vëzhgim ka vazhduar.

Lidhur me rastin janë njoftuar Policia e Kosovës dhe Prokurori, ndërsa SHKK ka filluar të bëjë hetimet procedurale dhe administrative, gjithashtu është themeluar Komisioni Hetimor Administrativ nga SHKK, i cili do të dal me Raport Administrativ Përfundimtar.

Stafi mjekësor i Stacionarit të Qendrës Korrektuese për Femra në Lipjan ka përgatitur dokumentacionin e nevojshëm lidhur me rastin. Autopsia do të verifikojë shkakun e vdekjes.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat