​Identifikohen tri raste të falsifikimit të certifikatave antiCOVID-19

Kronikë e zezë

​Identifikohen tri raste të falsifikimit të certifikatave antiCOVID-19

Më: 25 janar 2022 Në ora: 22:24
Foto ilustrim

Policia Kufitare e Kosovës në Han të Elezit, sot gjatë kontrollit dhe verifikimit të dokumentacioneve të identifikimit, kanë gjetur te tre persona certifikata të vaksinimit kundërCOVID-19, të cilat dyshohen të jenë të falsifikuara.

Lidhur me rastet është kontaktuar Prokurori i Shtetit dhe janë iniciuar lëndët për “falsifikim të dokumentit”, për procedim të rregullt të rasteve sipas procedurave të mëtejme ligjore.

Qeveria e Kosovës më 21 janar ka miratuar masa të reja të përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19.

Në kuadër të masave të reja, çdo person i cili hyn në Kosovë duhet të posedojë certifikatën e vaksinimit me tri ose edhe me dy doza, por me një test PCR negativ të 48 orëve të fundit.

Nga kjo kërkesë lirohen ata që hyjnë transit, diplomatët e huaj, fëmijët nën 12-vjeç, e ata që kanë dëshmi mjekësore se janë të liruar nga vaksinimi. Përjashtim bëjnë edhe shtetasit e Kosovës që s’kanë dy doza të vaksinës, por ata duhet të karantinohen në shtëpi për shtatë ditë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat