Policia gjen armë ilegale në stanet e brezit kufitar Kosovë - Shqipëri

Kronikë e zezë

Policia gjen armë ilegale në stanet e brezit kufitar Kosovë - Shqipëri

Më: 5 korrik 2022 Në ora: 18:30
Foto ilustrim

Policia e Kosovës njofton se në brezin kufitarë Kosovë - Shqipëri, sot, gjatë një aksioni ka zbuluar armë te dy shtetas kosovarë.

“Policisë Kufitare “Perëndimi” në Gjakovë, pas një pune operativo -hetimore kanë zbuluar se bëhet fjalë për dy shtetas kosovar me iniciale (h. M. viti i lindjes 1954 dhe Sh .R. viti i lindjes 1960, të cilët posedojnë armë dhe ato i mbajnë në stanet e tyre në brezin kufitar Kosovë –Shqipëri në vendin e quajtur Pllaçica e Junikut”, thuhet në këtë njoftim.

Bëhet e ditur se sot me urdhër të gjykatës kompetente, në orët e hershme të mëngjesit është realizuar plani operativ i koduar “Bjeshka 2022”, ku është bërë bastisja në dy objekte (stane) në bjeshkën e Junikut.

“Në të dy stanet janë gjetur provat/dëshmitë materiale si në vijim; dy armë AK-47 (kallashnikovë), njëzet e pesë copë fishek të kalibrit 7.62 mm dhe tre karikatorë për armë AK-47. I dyshuari i parë ( Xh. M), pas intervistimit me urdhër të prokurorit të rastit është liruar në procedurë të rregullt, ndërsa i dyshuari i dytë nuk ka qenë prezent gjatë bastisjes dhe i njëjti është ftuar për interviste nga hetuesit kompetentë për procedurë të mëtejme”, thuhet në njoftim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat