Shkronjë Çamërie

Kultura

Shkronjë Çamërie

Nga: Atdhe Geci Më: 21 janar 2021 Në ora: 07:39
Ilustrim

-Greqinë unë sot e dua armik, se

nesër çdo gjë mund të bëhet vonë!

popullore çame

 

Jam shqiponja , shkronjë çamërie

kam prejardhje të pellazgo ilirisë

atdhe e kam tokën, qiellin e detin

jam simbol i fuqisë dhe hapësirës

Të gjithë shqiptarët mua më duan

në tëra trojet kah shtrihet Arbëria

shqiponja jam, vdekja e korbave

atdheun tuaj e kam gjak të zemrës.

Toka kudo e ka një dritë diellin

ipet s´ durojnë vuajtje e poshtërim

se kanë një krenari të papërkulur

si zë gjumi e as vdekja në shtrat

Çamëria vet kujdeset për betimet

stërgjyh Zeusi sytë i ka te shqipet

Ti, kam shkëlqimin tuaj në luftëra,

fluturimin e kam të shenjtë kudo

Në një vizitë qiejve të pakohshëm

pashë varfërinë e jetës gjithëandej

e pashë një botë me pak përjetësi

fluturimin tim quajeni të shenjtë

Shqipëria, kudo ka një dritë diellin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat