Si qyqja n'rremë

Kultura

Si qyqja n'rremë

Nga: Agim Desku Më: 19 shkurt 2021 Në ora: 20:50
Agim Desku

Kisha kohë

pa dëgjue zë zanash

Veç ca korba

në errësirë të natës

Kur këndonin si qyqja n'rrem

Eu,dua me u ç'malla

këngë bilbilash

Me i thënë lirisë

t'kam dashtë mbretëreshë

Në krah të fluturave me t'vizatue

T'shejtin vend n'shpirt ta kam lënë

Sërish diellit me çel pranvera

Dhe kurrë qyqe mos këndoftë

ma n'këto anë

Syri i keq mos na vërboftë

Kam me i puthë gurët

Ku zogjtë ulen të këndojnë

Me u matë me fuqinë e jetës

Kur hapin krahët n'zemër fluturojnë.

PAVARËSIA

-Babait në përvjetorin e Pavarësisë

Babai ç'më thoshte

për pavarësinë

Biro ti s'di ç'është liria

Duhet kalue shtatë breza ferri

Deri të vie Pavarësia

Dhe sot

më ranë në mend fjalët e tij

Më thoshte kur të vie liria

Biro mos të rritët mendja

Festo pa urrejt askënd

Për secilën pavarësi

Mbjelle nga një trëndafil të ri

Nëse ia thua dikujt

Nga zemra e plasun

Tu rritë mendja o njeri

Prite fundosjen e ti

Më thell se Titaniku i ri.

ISHTE PRANVERË

Ditën kur nëna më sjelli në jetë

Më thanë ishte diell i fortë

E kishin pa gëzimin n'sytë e zogjve

Ishte pranverë e luleve të marsit

Nëna kishte qarë tërë ditën e lume

Për jetën nëse do bëhesha burrë i besës

Dikur traditë e fjalēs së brezave të shenjtë

Fqinjtë u gëzuan kur më pagëzuan Agim

Trëndafilat e nisën ardhjen e pranverës

Dielli kishte gjetur rrugën drejt Prekazit

Aty pagëzoheshin trimat për çlirimtarë të lirisë

E di do të më thonë kaloj koha kur luftohej

Tani t'ia vëri kurorën mbretëreshës sime

Dhe dua t'i harroj metropolet evropiane

Kur kohën e artë ma kishin ndarë nga jeta

Sytë s'më shihnin pa fenerin e Homerit

Pesë shekuj zotnat më lanë peg ferri

Asnjë fytyrë nuk i ngjante fytyrës sime

Më bëhej se jam flakë dielli që djeg fort

Kurrë nuk u pajtova me fytyra tradhtarësh

Kohën qençe më kërkonin të jetoja

As që donin të m'i shikonin sytë e yjeve

Në yll Davidi nëna më rriti në mes betehash

Sot kur u burrërova të shkruaj për masakrat

Më duhet me u ba lule lapidaresh

Më u shkri në gjethet e trëndafilave

Me u ba edhe unë çlirimtar i shpirtit po së po

Pa e lënë tokën në duar të stërshitësëve

Kam për t'i thënë edhe për t'i fhënë jetës edhe....fjalës .

KUR BËN ACAR

Dje ranë këmbanat

Thua së liria ngrin

Jo ,ajo tani rilindi

Krismat e perandorëve

I mbuloi errësira korbiane

Në fyt ua kanë zënë historinë

A ishte mëkat jeta me demonë

Tani dielli na i ngoh sytë

Kanë me çel orë e çast trëndafilat

Këta lajmëtarë të pranverës

I kthyen ma herët dallëndyshet

Ah sa do gëzohej Mjeda

Për akujtë e ngrirë

Të mbushur me pluhur Sahare

Vdekjet tani shtrejtohen

Së fytyrëvdekurat dikur të çmendura

I djegu dielli që më mbanë gjallë

Tana gëzimet i kam rujtë për sot

Me e krijue Muzeun e poetve

Me pushue mbretëresha e tokës sime

Edhe nëse bien yjet nga qielli

Me e pasë një kopsht plotë lule

Ku të ngihem aromë të lirë

Sa shumë paskemi harrue të jetojmë Arnesa.

ME U BA PENG

Njeri nga ne imzot

Na duhet me u ba peg

Me u çlirue nga ëndrrat

Nga syri i keq me të shpetue

Doruntinë

Si paskemi jetue kot deri sot

Si i pashpirti në jetë djajësh

Më thuaj imzot

Pse mbeta peng i besës

Për më u djeg në flokun e saj

S'kam lanë vend për asnjë fjalë

Asnjë këngë ku me e dëgjue

Si me i dalë zot çlirimtares

Im zot

A më u shndërrue në betejë të shpirtit

Me u ba kalorës i Venedikut

Se betejat s'kanë fund as krye

Në Promethe të gjallë pa u kthye.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat