Mos t‘lejojmë t’na shëmbet Kulla

Kultura

Mos t‘lejojmë t’na shëmbet Kulla

Nga: Sabahate Byci Më: 5 mars 2021 Në ora: 16:46
Sabahate Byci

Seq kërsiten pushkë të forta,

Anë mbanë nga kulla madhe,

N’Prekaz plumbat me fishkllimë 

Për Lirinë nisen Valle.

 

Jo për sulm të parë o burra

Besa as për sulm të dytë

Armiku shka pat prap i humbi

Se Jasharajve s‘ju trembi as sytë

 

 

Për kob të zi në sulm të tretë

Armikfashistishka pau-shkatrroi

56 Antarë të Familjes Jashari

Pa dallim moshe nga Jeta i privoi

 

Ku jeni o trrima t’qeverisjes

Qe dy dekada edhe më shum

Pse u tretet në heshtje numrimi

T’pasurisë juaj t’shpejt-t’pa fund.

 

A bën ju lutem o njerz të „mdhaj“

Të ma plotsoni vetem një deshirë

Edhe ju të tjeret - kushdo që don

N‘Bankë ta qelim 1k-to për t‘mirë.

 

Kullën e madhe vendburimin e lirisë

Si thesarë Shpirti ta shpëtojmë

Nga shëmbjet e erërave të stuhis

Dhe Besëlidhjen Shqiptare ta forcojmë.

 

T’shpetojmë kullën e Jasharajve 

Të raskapitur nga harresa kohore

56 Shpirtrave t‘flijuar për Lirinë

N’Prekaz t’iu bëjmë Përmendore.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat