Ditë ndriçimi për popullin shqiptar!

Kultura

Ditë ndriçimi për popullin shqiptar!

Nga: Sami Arifi Më: 7 mars 2021 Në ora: 07:40
Sami Arifi

Për armiqtë ishte e paparë,

erdhi ditë e ndritshme për popullin shqiptar!

Nga Frashërit u njoftua,         

shkolla shqipe ka për t’punua!

Më 1887 më 7 mars,

mësimi shqip nuk u mëprapës!...

 

Pandeli Sotiri mësuesi i parë,

nga Stambolli n’Korçë kishte ardhë!

T’ju mësoj fëmijëve shkronjat shqip,

popullit shqiptar për t’i dhënë dritë!

Pas një viti osmanët e mbytën,

por që dritën s’mjund ta fikën!...

Vazhdoi n’mësonjëtore Petro Nini Luarasi,

nga hidhërimi armiqtë i plasi!

Me fe; armiqtë grek manipuluan,

Luarasin e helmuan!...

 

Mësonjëtoren;

për djemtë dhe vashat e ngritën n’shkëlqësi,

Gjerasimi;

s’bashku me motrën Sevastie Qiriazi!...

 

Osmanli e grekë thonë s’ka shqiptarë,

këtu tri fe kemi të ndarë!

N’ortodoks janë grek dhe shkja,

n’katolikë e myslimanë!

Ka veç latinë e turkomanë!...

 

Këtë propagandë nga armiqtë e zi,

se duroi kjo shqiptari!

Ne kem tri e më shumë fe,

mbi të gjitha kemi një atdhe!

Nga shkolla shqipe kemi për t’ndriçuar,

popullin tonë për ta madhëruar!...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat