E flamurit je shqiponjë

Kultura

E flamurit je shqiponjë

Nga: Zymer Mehani Më: 11 mars 2021 Në ora: 08:32
Zymer Mehani

1.

Përballë kohës e tufanit

Dhe furtunës e murlanit

Me gjak tëndin n’ histori

Vetë firmose pavdekësi.

Emri yt më i bukuri n’ botë

Gjeraqinë n’ suferinë e shqotë

Sytë e tu-shkrepëtimë lirie

Zemra jote- flakë atdhesie.

Në shqiponjë shëmbëlleve

Dhe tiranin e urreve

Porsi shqipe heroinë

Shumë e deshe Shqipërinë.

Në llogore si yll drite

Për liri u dogje, u fike

Ndaj furtunash e stuhish

Zemrën zjarr e syrin pishë.

E patrembur ishe ti

N’flakë u hudhe për liri

2

Midis shokëve t’saj

Gone sokolesha

Kur gjëmonte bjeshka

Digjej porsi eshka.

Këto vatra t’shtrenjta

Kur na i përgjakën

Zemrat për atdhe

Seç na u përflakën.

Lulëkuqja heroinë

Shqiptarisht ra për lirinë.

3.

Uturonte moti,

Shqotë e suferinë

Gona në llogore

Fliste me lirinë.

Me zogj t’shqipes

Gona n’pritë

Natë e ditë

Po bënin dritë.

Kishin zemrat

Si vullkan

Zjarr lirie

Flakadan.

4.

Lavdi trime Antigonë

E Flamurit je Shqiponjë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat