Takimi pas njëzet vitesh

Kultura

Takimi pas njëzet vitesh

Nga: Xhevdet Bajraj Më: 16 prill 2021 Në ora: 19:35
Xhevdet Bajraj

Në qorrsokakun e përgjakshëm

ku e vranë foshnjën e sapolindur

dhe babanë e saj

u desh të kalojnë 20 vjet

për t´ia gjetur eshtrat

e për t`ia dhënë nënës së vet

Ajo sapo i mori eshtrat në dorë

i afroi tek gjiri i saj

Më paska pritur a

se nuk qenka rritur fare tha

e buzëqeshi

mu para se të hapej toka

e ta përpinte

"Vitet që nuk e sollën pranverë", K. L. "De Rada", 2018, Ferizaj

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat