Heroi kombëtar, Isa Boletini!

Kultura

Heroi kombëtar, Isa Boletini!

Nga: Sami Arifi Më: 19 prill 2021 Në ora: 12:04
Sami Arifi

Atdhetarët po i thërret Vlora,

Isa Beun me shokë nga Kosova!

Për t’ngrit Flamurin kombëtar,

për t’shpallë mëvetësinë;

n’tërë territoret për shqiptar!

E pyetën trimin si je me shëndet,

unë mirë jamë;

vetëm atëherë;

kur shqipëria forcohet shtet!...

Ambasadorëve n’Londër u ka thënë,

s’ndahen bijtë nga Shqipria nënë!...

Kurrë s’do u lamë n’Evropë t’qetë,

derisa s’na kthehen trojet krejtë!

Për atdhe besë kanë lidhë përherë,

Boletin e Idriz Sefer!

Me Idrizin na lidhë besë e trimëria,

kurrë s’dotë mposhten trojet e mia!

N’territoret shqiptare ushtria serbo-ruse,

ishte kriminale dhe gëllabëruese!

Me 20 tetor hasën n’rrezistencë shqiptare,

n’kufirin Rashkë-Podujevë nga forcat atdhetare!

T’gjithë n’luftë vullnetarë,

Isa Beu printe i parë!

Për bardhësinë e jetës tonë,

do t’jenë n’luftë shqiptarët gjithmonë!

S’mund t’na ndajnë e t’na lanë jashtë,

sepse Zoti na pat lënë bashkë!

Shqipja n’luftë është sa t’jetë jeta,

gjerësa t’i kthei trojet e veta!...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat