Kanarinës së Dardanisë, Nexhmije Pagarushës...

Kultura

Kanarinës së Dardanisë, Nexhmije Pagarushës...

Nga: Violeta Kadriu Më: 7 maj 2021 Në ora: 22:02
Nexhmije Pagarusha

Sot, për Ditëlindjen Tënde, Nexhmije

do thurë vargje nostalgjie,

për zërin Tënd hyjnor

që ndër malet tona qëndron kurorë,

sot, kur në mesin tonë më s" je

e trupi yt dergjet nën dhe,

kur zani yt ende në shpirt na jehon,

si Diell që kurrë s" perëndon.

A mund t" i thuhet trëndafilit

mos çel, mbylli petalet,

a mund t" i kërkohet Diellit e Hënës

mos ndrico e blero malet,

a mund t" i kërkohet lumit e kroit

në mes të vapës të rrijë i ngrirë

aq mund të të themi ty, nënë kanarinash Dardanie

përgjithmonë lamtumirë!

O Perri Bjeshke Rugove

ku me aromë lulesh deh e zërit tënd jehona,

o ëmbëlsi e gurgullimë ujëvarash

ku lozin Shotën Zanat e maleve tona,

përgjithmonë shpirti yt do frymojë

ku shkrep nur e Shqipeve bukuria,

ku lashtësisë Shqipe i dridhë telat

me krenari lahuta e çiftelia!

A ka si Ti që di të lutë për një buzëqeshje trimi

sa herë në zemra na troket malli për dashurinë,

a të u këndojë rrezeve sa herë na puthë agimi

a kreshtave tona t" u këndojë për lirinë,

a di kush t" i këndojë bareshës, bariut, dasmës së malësorit

duke shkrirë gjithë atë ndjenjë dashurie,

o Yll më ndriçues ndër gjithë yjet e Qiellit

simfoni kanarinash , e jona Nexhmije!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat