Humanistët e famshëm arbëror

Kultura

Humanistët e famshëm arbëror

Nga: Gjon Keka Më: 11 korrik 2021 Në ora: 10:44
Nënë Terëza

Humanistët e famshëm arbëror:

Marin Barleti, Profesor,shkrimtar, humanist

Gjon Gazulli Astronom ,diplomat

Nikollë Leonik Tomeu, Matematicient ,humanist

Pal Engjëlli,Diplomat,humanist

Pjetër Budi, Poet,shkrimtar,humanist

Pjetër Bogdani ,doktor i filozofisë, humanist

Shtjefën Gjeqovi,Etnolog, arkeolog, shkrimtar,humanist

Nënë Terëza Humaniste, etj.

Dëshira e humanistëve tanë arbëror ishte ndërtimit i një tempulli të kulturës , dijes,artit e shkencës, më saktësisht kombi të hyjë në dritë nga errësira e padijes dhe primitivizmit.

Ata ishin adhurues të antikitetit dhe u bënë në fakt imituesit e gjallë të saj duke i lënë brezave po këtë udhë të imitimit dhe ecjes në atë dritë.

Humanistët tanë janë ata që i dhanë bekimet e tyre të larta për një arsim e edukim të lartë, për një mirëqenje e vetëdje të lartë kombëtare e njerëzore.

Ata ishin studiues të mëdhenjë dhe qëllimi i tyre ishte shpëtimi i kombit të tyre e botës përmes mësimit dhe shkrimit, dijes, edukimit ,arsimit,kulturës ,shkencës etj, ata në fakt ishin të frymëzuar nga fryma klasike e arsimit antik, mësuan njohuritë në kërkim të dijes , nxorrën nga drita e tyre e talentuar dhe i transemtuan brezave.

Përpjekjet e parreshtura të tyre për arsim,edukim,art,kulturë, shkencë etj, të asaj kohe përfaqësojnë vetëm agimin e jetës sonë të shekullit XXI dhe janë tregues i qartë se mbi cilat themele duhet të qëndrojë të ecën e ta shohë të ardhmen kombi ynë arbëror europian.

Image
Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat