Mirë se vjen

Kultura

Mirë se vjen

Nga: Dibran Demaku Më: 29 gusht 2021 Në ora: 22:40
Dibran Demaku

Jonit

mirë se vjen vogëlush
për herë të parë në shtëpinë tonë
me buzëqeshje me syrin si rrush
dhe pemë e kopshtit për ty gëzon

gëzojnë dajot Dardani Driloni
gjyshja në kopsht mbjell trëndafila
mirë se vjen bukurosh Joni
me motrën tënde-princezen Nila

gjyshi rri e vështron pragun
nga kalon në krah të babait-nënës
rrezes së diellit i vjedh vargun
t‘i dhurojë buzëqeshje hënës...

Sërish

sërish e sërish
sërish e sërish
sërish e sërish
ëndrra mori njësh

sërish e sërish
sërish e sërish
sërish e sërish
të pres të më vish...

Largësitë

kush i krijoi largësitë
natyra apo mendja njerëzore
apo ato i krijuan dashuritë
në sekondat apo minutat e njē ore...

Paralajmërim

duhej kuptuar paralajmërimin
kur e shkruaje në poezinë tënde
metaforave nuk ua di kuptimin
veç zemra nuk falet në dy vende...

Zgjoje shpresën

gjithë çfarë desha e gjithë çfarë deshe
me një fjalë të vetme i përqeshe
gjithë çfarë dua e gjithë çfarë do
zgjoje shpresēn e më kujto...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat