U plak koha

Kultura

U plak koha

Nga: Dibran Demaku Më: 6 shtator 2021 Në ora: 10:25
Dibran Demaku

u plak koha kur të doja
u plak koha kur më doje
ti je bërë për mua
u plak koha kur tē thoja
u plak koha kur mē thoje
tē kam shpirt-të dua...


Poezi

ditë për ditë e natë për natë
të shfletoj e të mbajë në gji
edhe kur fle gjumë në shtrat
sërish afër më je ti...


Pëlcitja e vargut

pëlcitur ka vargu
pëlcitur ka rima
lulen tek pragu
e djeg vetëtima...

Nuk të erdha nuk më erdhe

nuk të erdha nuk më erdhe
në këtë fillim shtatori
mall e mërzi derdha derdhe
dhe dhimbje tek kraharori

as s‘më rrihet as s‘më ikët
e rruga është e gjatë
jeta herë ofron herë fshin pikët
në ëndrrat e qiellit të shtatë…

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat