Lotët nuk i digjen lumit

Kultura

Lotët nuk i digjen lumit

Nga: Mehmetali Rexhepi Më: 25 tetor 2021 Në ora: 15:19
Mehmetali Rexhepi

Përvjetori i tridhjetë më prekë lagësht më prekë

teksa pashë

të varur një kosë të topitur e të ndryshkur

më erdhi një erë bari e pleksur me djersë

në muzeun e qetë fluturonte një plis

dhe thahej një këmishë e një kënetë

e nuk binte asnjë kanjushë

tek dritarja pa roletë

një stuhi krah-thyer trazoi qetësinë

lëkunden gjë sendet e mbetura në muzeun tim

plisin ia kishte grabitur stuhia

e përbalti dhe i nxiu bardhësinë

atëbotë derdhej furishëm terri i moteve të mllefit

në shpirt kokë e shpinë

babait tim

mos iu fiktë fanari në amshim

po të shkruante në letër

do të shkruante me lapsin e rrezeve

aty janë të ngërthyera të gjitha nuancat e ngjyrave

dhe të reve

por

Ai gjithsesi do të gufonte si gejzer

parakalimeve të aradheve

pema e Tij që më mbolli në kokë

qet bisqe dhe lëngshëm bulëzon

mes brishtësisë vjeshtake që zverdhon

shirat mandej kthjelltësi e brymtë

përcëllojnë dhe shkrijnë vesën e mbresën

babai im

paç ndjesë

nuk të kalbi harrimi

derisa muzeut tim

nuk i doli tymi

as e përfshiu flaka tinëzare

as përftimi

ndaj mos e pritsha kumtin

se edhe lumit të mallëngjimit do t`i digjen lotët.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat