I vjetshëm i këtij çasti

Kultura

I vjetshëm i këtij çasti

Nga: Atdhe Geci Më: 22 prill 2022 Në ora: 22:38
Atdhe Geci

Në Shqipëri i kam të gjitha kohërat

dheun e t´atës dhe të njerëzve të mi

të mirat e diellit, të ajrit dhe të detit

të gjallët e gjuhës dhe qenien time.

Arbesë o e imja shpirtit dhe zemrës

unë digjem si fletët e mollës për ty

mos e ndalo veten të bësh dashuri,

as mos e braktis kohën për të jetuar.

Lam, merrmi gjinjtë e mi në duar e

përkdheli butë, duaj, e afromi buzët

në buzët e mia dhe shtrëngomë, s´e

dashuria s´gjendet e lirë në natyrë.

Ti, gratë që guxojnë të dashurojnë

si duan, kjo botë nuk është aq e lirë,

shpirt, njihe veten tënde me veten

mos lejo që t´i heqin të drejtat tua,

se gratë që guxojnë të jenë vetvetja,

janë gra poetike dhe me emocione.

Ti, gratë që duan më tepër dashuri,

dhe guxojnë t´i vëjnë në sprovë tërë

asetet e pasurisë së tyre shpirtërore,

realiteti ynë ende ka shumë mjegull

Arbesë, jam i vjeshtëmi i këtij çasti!...

 

Atdhe Geci - Dortmund, 2022

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat