Zgjohemi nga varret ne përsëri...

Kultura

Zgjohemi nga varret ne përsëri...

Nga: Sami Arifi Më: 13 maj 2022 Në ora: 12:27
Sami Arifi

M’humbi mendja nga gjumi i rëndë,

për ca kohë s’pash askënd!

M’trokiti diçka shpejt n’vrap,

përmes ëndrrimeve mendjam’erdhi prapë!

 

M’erdhi porosi e t’përjetësuarve,

veni drejtësi t’mbijetuarëve!

Për tu bërë shqiptarët një,

mos ngurroni për drejtësi!

 

Pa zbatushmëri t’ligjit s’keni shtet,

me të këqija krisma vret!

Porosi t’ndërtoni shtetin,

t’forconi n’popull unitetin...

 

T’i gjallëroni trojet e baballarëve,

ku jetuan etërit e t’parëve!

Varret e t’parëve ku i kishim,

t’zgjerohemi deri aty ku ishim...

 

T’heqim errësirën edhe zinë,

t’sillni dritë për shqiptarinë...

Po se ktyet këtë porosi,

zgjohemi nga varret ne përsëri...

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat