Një libër me tingëllima

Kultura

Një libër me tingëllima

Nga: Lea Mala Më: 20 maj 2022 Në ora: 14:03
Foto ilustrim

Vitet ikin e hapësira kohore shkruhet me synime të reja, me etje të reja dhe me ëndrra, me fluturime të reja. Poeti, që ikte prekje poetike që në moshë të re, e gjet shprehjen e vet të shkrimit të tingëllimës, duke lexuar klasikë në radhë të parë të traditës së gjuhës së vet, siç është Mjeda dhe Gjerqeku dhe krijoji librin e parë me tingëllima. Tashmë gjatë ecjes në letërsi shkroi kryesisht tingëllima, ndonjëherë të suksesshme dhe ndonjë herë duke e parë veten në ushtrim të shkrimit letrar për të arritur deri te libri me tingëllima “Vaji i zgalemit” të botuar së voni nga shtëpia botuese “Fad” e Prishtinës. Natyrisht, me ambicie të prek majat e etjes së vet në krijimet e tingëllimës. Kërkesat e shkrimit letrar janë të mëdha, sidomos nëse ke synime t'i radhitësh në rrjedha arritjesh në të cilat mjeshtrit e shquar të tingëllimave kanë shënuar mrekulli.

Kështu lindi libri i patë me tingëllima të tij, i redaktuar nga Esad Mekuli dhe i botuar nga Edicioni i “Jetës së Re” dhe autori botoi dhe librin e fundit po me ketë ëndërr, që unë e emëroj arritje të suksesshme sa i përket shkrimit të tingëllimës.

Libri i sapo botuar është i projektuar ngjashëm me librin e parë “Parakalimi i etjeve” botuar më 1969. Libri i ri fillon me tingëllimat Ndërmjet dy stacionesh dhe Ndërmjet dy stacionesh II, të cilat autori i realizon duke i shfrytëzuar emërtimet e librave paraprak në poezi. Në këtë mënyrë rrjedh libri deri te cikli tjetër “Pylli i errët” II. Cikli i radhës “Pema e prerë” II do të vazhdojë me poezitë e

“Fundit të Pyllit” II që libri të përmbyllet me katër poezi, të emërtuar Ndërmjet dy stacionesh III, IV dhe e V, për ta dhe me tekstin e fundit “Fundi i rrugës”, shkruan Dea Halimi duke potencuar se 133 poezitë e librit mjaft të veçantë fillojnë e mbarojnë pa përdorur asnjëherë as Shkronjë të madhe e as presje, as pikë e shenja të tjera të pikësimit.

Libri kërkon durim leximi dhe sjell kënaqësi për ata q e kanë dashuri poezinë. Ata do ta kuptojnë dhe do të ndjehen më të begatë me këtë libër, që do ta emërtoja horizont të pikturuar nga rëra e artë, me guaca dhe perla të shumta mes ujit të valëzuar lehtësisht të detit dhe qiellit të mrekullueshëm, të shkruar me piktura dhe skica nga më të llojllojshmet, me frymëzime epiko-lirike.

Librin e është botuar nga Shtëpia Botuese “fad” dhe ka 150 faqe.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat