Antidiplomacia europiane

Kultura

Antidiplomacia europiane

Nga: Gëzim Muçolli Më: 25 qershor 2022 Në ora: 07:03
Foto ilustrim

Europë pse na luan syrin
Edhe po na josh tradhëtisht
Pastaj na kthen bërrylin 
Gjithmonë na len në bisht

Dikur ne thyenim kokën 
Me gjithë ato perandori
Ty për ta mbrojtur tokën
E per të dhënë liri

Ishim plot lavd edhe legjendarë
Shkruanin për ne edhe në kronika
Sot po luani sikur me budallë
Nuk na ulët kurrë as në karrika

Të humbur ne nuk do jemi
As kur na shmangni me hile
Dijeni asnjë borxh s’ju kemi
As kur i mbyllni sytë kastile

Europë e dashur e plot moral
Me burokratët tu krekosesh përherë
Edhe Unionin e bëre të përdal’
Sa herë na e mbylle të vetmen derë

Edhe e bukur edhe tradhëtare
Lojën luan bukur me plot hijeshi
Fute brenda edhe qen e mace
E me ne flet veç per barazi

Mos e harroni se kush ishte njishi
Se ikën shumë stinë e vite plotë
Ju vetë deshët e na latë te bishti
Halli i juaj që do na kini mbi kokë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat