Plepishta e fëmijërisë

Kultura

Plepishta e fëmijërisë

Nga: Meti Rexhepi Më: 3 korrik 2022 Në ora: 23:55
Meti Rexhepi

Ishin plepat që u vezullonin gjethet

vera ua praronte me të bardhën e me të gjelbrën degët

 

hija e plepave gjeometri e lëvizjes së trekëndëshave

fëshfërimat e gjetheve matnin ritmet e erërave

 

më ktheu te këta cunga

shtytja fëmijërore t`ua hidhnim gurin tej majave

 

e nuk e arrinte cakun e paravënë krahu im i butë

dhimbja e krahut pajtohej me disfatën e shpejtë e të shkurtë

 

pa e diktuar se një krah i fortë tjetër

në dheun nën këmbë frenonte hedhjen

 

cunga krejt të kalbur dhe të hedhurat e gurit

lartësive të pa-arritshme plepash

 

ditëlindja ime tejqyrë vegimesh fëmijërie

mëtoi t`ua zgjaste dorën dhe të njomte përvjetorë pleqërie

 

ca lot babai tatuazh gurësh mbi toponim Ti-varri

tabloja e det kaltrit mes trupash e plisash murin zbardhi

 

fëshfërima gjethesh melodi e verës

lisat qytetit u rrinin ndesh rrebeshesh

 

plepat krenari e dukjes së largu

simbol harlisje e florës cak rrufesh gjumë vertikali

 

terrinave të shfryrjeve dhe dëftimeve të agut

doemos u thyhej ndonjë gjymtyrë dhe i binte fytit të oxhakut

 

asnjëherë nuk doja t`i shihja të shtrirë

ata luhateshin këndej por nuk frymojnë më për të rrëfyer

 

ato fërkime dimrash ato vurrata gjymtyrësh

ato çerdhe kanjushash kush e di ku u janë derdhur hiret

 

në sytë e mi ka pluhur e lot

në qeshjet e asaj kishte enigma plot

 

një vi dredhake e rrjedhës së zezë të lumit

të vardisej si kundërmim i zi nën këmishë jargavani

 

shikimet e zhytura të mos i rikthesh

tok me zgjebën përveçëm aty t`i lësh

 

elegjia e lumit të tretur

më vjen prore më e etur

 

ishte pranvera që djerrinën e ujit

e mëshironte me hithra e ferra

 

plepa të prerë dërrasa të kalbura të kulmit të shtëpisë

të atillë vegojnë në një shqisë në arkivin flladitës të fëmijërisë

Gjilan, më 4 korrik 2022

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat