Mbresa: Gjëmë e Nemë Lirie

Kultura

Mbresa: Gjëmë e Nemë Lirie

Nga: Neki Lulaj Më: 14 gusht 2022 Në ora: 21:00
Foto ilustrim

„Arti është një çudi botërore qe e ushqen shpirtin me të bukurën kurse poezia është mbretresha e arteve“-thenje e vjetër. Kisha lexuar dikund në rrjetet sociale, para ca kohësh se e pa dritën e botimit përmbledhja poetike "Gjëmë e Nemë Lirie“

Ishte fillimi i muajt Djegagur ky muaj ku nëpër qytetet tona sjellë gjallëri të jashtëzakonshme vërrshimi i të rinjëve dhe te rejave nga mërgimi.

Zhurma e takave te vajzave mbi asfallt nuk e lan qytetin tim Pejën e bukur me fjetë deri në orët e para të mëngjesit,shoqruar me buzagaze e të rejave dhe biseda rinore në gjuhët e ndryshme europjane dhe botërore.

Ky muaj është pasuria e atdheut knaqësija e gjithë qytetarisë për vendorët edhe për mërgimtarët.

Qellimisht kërkova të takohëm me autorën e librit dhe ta pasuroj biblotekën time me një ekzemplar nga brumi i shpirtit të saj poetik.U gjenda në zyrën e punës të autorës mue me shoqeronte bashkëshortja e jetës kurse ajo gjendej e vetëm në vendin e punës.

Ishte një befasi e pa paralajmëruar vizita e jonë dhe pas një shtërngimi vëllazëror të duarve pa humbur kohë kaluam tek libri

Fatlum ëhtë njeriu i cili e trohon kohën dhe me një admirim të madh lexon brumin e artit të bukur .Të shkruash edhe pakë rreshta për veprimtarin e dikuit qe ka shkrirë die duke ndarë trohat e kohës për një qellim të caktuar të jetës është lumturi e madhe.

Megjithëate,privilegjin për të shkruar për një përshtypje të thukët poetike e pata unë pas shfletimit poetik të përmbledhjës „Gjemë e Nemë Lirie“ të poetes shaljane nga Dardania Kumrie Avdyl Shala.

Ky muaj është pasuria e atdheut knaqësija e gjithë qytetarisë për vendorët edhe për mërgimtarët.

Qellimisht kërkova të takohëm me autorën e librit dhe ta pasuroj biblotekën time me një ekzemplar nga brumi i shpirtit të saj poetik.U gjenda në zyrën e punës të autorës mue me shoqeronte bashkëshortja e jetës kurse ajo gjendej e vetëm në vendin e punës.

një befasi e pa paralajmëruar vizita e jonë dhe pas një shtërngimi vëllazëror të duarve pa humbur kohë kaluam tek libri.

Nuk ka art nese ne te nuk trajtohët tema e tabanit kombëtar.Vargjet e poetës Shala,janë brumi i shpirtit të kësaj poete janë tabani iqe muza poetike ngjallët dhe gjethon shendrrohët në vargje e bin mbi letër e qe magjinë e fjalës e ben më shumë se një libër.

Poezia e saj tanimë është shtëpia e shpirtit është streha e ndiesive ku në te ngerthen heroizmi,gëzimi,qe shpesh kaperthehët me të bukurën e madhërishme por edhe me të

Trishtueshmen ku muzgu ka shkëlqimin e vet kurse agimi është gjithëmonë gjallëri kristalore.Poezia e poetës Shala,është një lirizëmi i shtrenjëtë kombëtar,është një lirikë që frymon për hirë të unit të saj.

i tabanit kombëtar dhe vllaga e përqafimit shekullor të Belles, me kreshtat e bardha të lavdisë i shtojnë madheshtinë kësaj xeherorje poetike.Shifet qartë se kjo dhunti arti nuk është e sotme por e trashëguar nga gjeni i gjinisë se familjar.Poezia e Kumrie Avdyl Shalës,i përngjan një kopshti botanik me lule qe po hyre ne te nuk din cila nga lulet është me e bukur se tjetra njashtu ngjajnë edhe poezitë e kesaj krijuese .

Vatra e ngrohët dhe carani në kullat e Dukagjinit,ku burrat bejnë llafe ne kulla e pinë duhan me llulla është shumë domethenëse,autorja i kendon lavdi dhe u thur vargje atyre qe kanë vetëm një datëlindje kurse vdekja herojt e kombit nuk i gjen kurrë ata janë të përjetshëm.

Poezitë e autorës Shala aty ketu përcillën edhe me nota pesimizmi si një uragan,çka është krejt normale te të gjithë poetet e kombit.

Besoi se brumi i saj poetik ka zanafillën diku atje ne bankat e shkollës fillore dhe tani kjo poete ka kapërcyer pragun e ngrehinës poetike sa të bukura aq edhe mahnitëse jo vetëm në deminsionin e botës se saj të intelektuale por edhe tradicionale e kombëtare. Ajo i thur lavdi luftës se UÇK-së dhe të lirisë se fituar me heroizëm mund gjak e sakrifica.Ju thur vargje shpirti të gjithë atyre qe me pushkë ne dorë dhe me heroizë të pa shoq i dolën zot atdheut.

Autorja në misterin e saj krijues të ben për veti,duke ta ofruar ngrohtësinë e saj shpirterore dhe e çmon tabanin kombëtar si çmohën shkronjat e Alfabetit si djepin i nënës dhe trungun e lashtë shaljan. Poezia e saj e firmos kredon e jetës se saj kulmon shpesh me gëzimet qe sjell jeta por është e përgaditur edhe për sfida.

Kjo mrekulli do të shtegton stazës maratonike duke mbajtur ritmin dhe duke na sjellur vargje të bukura si trashigimi e artit dhe e kulturës tonë, me një parathenje përmbajtesore e poetit recenzent te Agim Deskut. Libri është i ndarë në pesë cikle dhe përmban gjithësej 86 poezi.

Andaj duhët t`i shprehim mirënjohje znj. Shala e cila para se te jetë shkrimtare është një vajzë e një familje dhe të një fisi bujar e cila na freskoi një kujtesë kolektive me një hije të rëndë duke e kthyer vetën ne një libër qe meriton vemendje.

Poezinë e saj e mban dashuria tinglluese e lidhur si mishi për kocka,duke na bindur se vargu është si një lule qe din të zbukurohët me ngjyrat e ylberit.Kjo me bëri me të afërt me të dashur dhe me të çmuar për ndryshe nuk kishim me e mësuar kurrë kembanën e zemrës të Kumrie A. Shala si „Ylberja e fjalës“!....

Ulqin,djegagur 14.08 2022

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat