Serenadë për Zanën

Kultura

Serenadë për Zanën

Nga: Vjollca Aliu Më: 24 nëntor 2022 Në ora: 15:37
Autorja Vjollca Aliu

Natyrën e lau shiu
Qielli u errësua, u bë natë
Një shpirt i brishtë, i ndritshëm
Këndonte një të bukur serenadë.

Zëri buçiste si në operë
Por shpirtin e kishte plot brishtësi
Tingujt e zogjve me vargjet e poetëve
I bashkonte në serenadën e tij.

Rrjedhës së lumit i këndonte
Dhe ditëve të dashurisë plot ndjenja
Me hënën shkëmbenin vështrimet
E për zanën e tij i vlonte zemra.

Lumi e kënga rridhnin ëmbëlsisht
Zemrat freskoheshin nga puhia e lehtë
Afshi i dashurisë digjtte si në zenit
Ata shijonin dashurinë, si dy zogj mbi degë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat