Nëntori i zjarreve

Kultura

Nëntori i zjarreve

Nga: Tahir Bezhani Më: 26 nëntor 2022 Në ora: 12:14
Tahir Bezhani

As retë e zezuara nuk e ndalin diellin

Mjegullat si avullime shpirtzeza të natës

Nuk mbyllin shtegun e rrugëtimit

Nëntori, ditë zjarresh në zemrat tona

Zjarr lirie, festë shpirti e pashuar

Gjithmonë rrugëtuam nëpër flakë

Me gjak lirie derdhur lumenjve të gjatë

Dëshmi kohe nëpër shekuj

Pafajësi e larë me gjak

Nuk di kujt i kushtoi me shtrenjti liria në botë

Nëntor i zjarreve, zjarr shpirti përgjithmonë

Flamuri valëvitet lirshëm me krah shqiponje

Sa këndshëm miklon fytyrat e lodhura moteve

Vjen nga kohë e Skënderbeut

Po vjen, po vjen bashkimi i copave të ndara

Amaneti i të parëve tonë..

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat