Nëna e këngëve të zemrës

Kultura

Nëna e këngëve të zemrës

Atdhe Geci Nga Atdhe Geci Më 5 dhjetor 2022 Në ora: 17:16
Foto ilustrim

O pellazgji ipesh. O  Çamëri  pellazge

Ekzisteca e jote nuk di të vjetërohet

nga errësira lind dielli  dhe  drita tij

në një lindje të  kërkuar  nga  njeriu

mbështetem në artin  tënd  të  jetës.

Nënë  e  këngëve  të  zemrës, thuaje:

njëpellazge  është origjina shqipeve,

njëpellazge është gjuha dhe e folura,

njëpellazge  tërë  historia  shqiptare.

Qysh kur toka  mbeti  shtatzanë nga

njeriu, u  lindën pellazgët dhe fiset e 

ipeve, ata krijuan vepra të mirëfillta,

e heshtjen e  kthyen  në komunikim.

Nuk dua të fshehi origjinën pellazge, 

gjuha dhe  alfabeti  pellazg  janë  një,

shqiptarët  jemi  pellazgët   e  lashtë.

Pellazgji, je fara artë e gjuhës shqipe 

me idetë  t´ ua  lindur i ke perënditë,

e me duart t´ua ngrite qytete të tëra,

vepra gjigande  të artit dhe kulturës.

Im At´ Zeusi ishte përëndi e nderuar,

dhe  ime  mëmë  Hera, grua e Zeusit.

dhe im gjysh Thoti ishte vetpërëndi,

Nënë  e  këngëve të kraharorit, ngritu!...

 

Atdhe Geci - Dortmund, Dhjetor, 2022

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat