Mbrëmja me poezinë

Kultura

Mbrëmja me poezinë

Nga: Agim Desku Më: 23 janar 2023 Në ora: 19:08
Agim Desku

Këtë mbrëmje kur hëna mungon

Yjet zbriten pa frikë së takojnë stuhitë

E bajlozve që kishin kalue detin

Sonte e mora lajmin e gëzuar

Së vargu s'do të mbetet pa u krijue

As fjala e bukur pa u thënë për Rozafën

Fal saj sot kalaja është ngrit në këmbë

Dhe Gjergji vdiq për të jetue një ditë

I lirë si vet vargu që krijojnë poetët

Apo edhe betejat e luftëtarëve

Që u ngritën në çlirimtar të atdheut

Këtë mbrëmje fati deshi të më gëzoj

Së yjet janë shndërruar në shërues plagësh

Që me vite dhembjet e mia u bënë det

Kam mendue sonte më u rebelue

Më u ba një palaço i dehur për dhembjet

Që shekujt m'i kanë shndërrue në ferr

Ndërsa unë e sakrifikova dashurinë e Eves

Me Mollën e Kuqe të ndarë mes meje dhe Adamit

Krijuam Kopshtin e trëndafilave të Edenit

Me Kalorësit e Venedikut shëtitem të lirē

Nëpër shkëlqimin e ngjyrave të ylberit u pajtuem

Së poezia një ditë do të na bashkon

Sot e them ma mirë së nesër nëse është vonë

E di se nuk është koha për dashuri

Së në Kumanovë Mirsad Ndrecaj është aty

Askush se thonë së yjet edhe në vargje ndriçojnë.

22 Janar 2023 AGIM DESKU

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat