Mburojë pate krahë viganësh

Kultura

Mburojë pate krahë viganësh

Nga: Zymer Mehani Më: 26 janar 2023 Në ora: 09:27
Zymer Mehani

Sa furtuna të çmendura
Pamëshirshëm të rrahën
Sa dallgë të tërbura
Askurrë nuk të ndalën

Sa shekuj të rëndë robërie
I barte në shpinë
Për gjuhë, flamur e atdhe
Mbolle dashurinë

Sa gjokse e grushte burrash
T’mbrojtën me madhështi
Mic Sokoli, Adem Jashari-
E jona lavdi

Sa lulëkuqeve u ranë petalet
Nga erërat e stuhitë
Sa pëllumbave iu këputën krahët
Për liri dhe dritë

Sa ninulla kënduan nënat
Për bijtë tu flori
Sa petrita e shqiponja
I fale për liri

Besën tënde kur e lidhe
E mbajte me çdo kusht
T’gjithë armiqtë seç i dërrmove
Me t’çeliktin grusht

N’histori udhëtimesh t’gjata
Ishe kështjellë qëndrese
Mburojë pate krahë viganësh
Para çdo pengese.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat