​Ndahen mirënjohje për mjekët në pension dhe institucionet shëndetësore në Mitrovicë

Mitrovica

​Ndahen mirënjohje për mjekët në pension dhe institucionet shëndetësore në Mitrovicë

Më: 8 mars 2021 Në ora: 12:27
Oda e Mjekëve të Kosovës

Oda e Mjekëve të Kosovës (OMK) ka ndarë mirënjohje për mjekët në pension dhe për institucionet shëndetësore të rajonit të Mitrovicës, të cilat kanë kontribuuar në luftën kundër Covid-19.

Pleurat Sejdiu, kryetar i OMK-së, ka bërë të ditur për KosovaPress se viti i kaluar ka qenë i rëndë për të gjithë, por në veçanti për punëtorët shëndetësorë.

Sipas tij, merita më e madhe e mjekut është kur përfundon karrierën e tij dhe del faqebardhë në pension, ndërsa institucionet duhet të dëshmojnë se kontributi I tyre mbetet i paharrueshëm.

Sejdiu: Mjekëve pensionistë duhet t’ua bëjmë me dije se nuk i harrojmë dhe ata vazhdojnë të jenë pjesë e jona

“Besoj se merita më e madhe është e mjekut kur përfundon karrierën e tij dhe del faqebardhë në pension. Një gjë dihet mirë se në moshën 65 vjeçare në profesionin tonë nuk përfundon çdo gjë, profesionin e vazhdojnë shumica prej kolegëve tonë, por ky është një moment kur ndryshon statusi ligjor në sektorët publike dhe ne duhet t’ua bëjmë me dije se ne nuk I harrojmë dhe vazhdojnë të jenë pjesë e jona”, ka thënë Sejdiu.

Doktor Gani Shabani, neuropsikiatër, tashmë në pension, tha se pensionimi nuk është një ndjenjë aq edhe e mirë, por ndihet jashtëzakonisht krenar kur kujton kontributin e dhënë në të kaluarën, gjatë viteve të 80-ta, pastaj 90-ta, e sidomos periudhën e luftës.

Ai shtoi se është kënaqësi kur institucionet përgjegjëse, respektivisht OMK-ja interesohet për kolegët e tyre pensionistë.

Shabani: Kënaqësi kur OMK interesohet për mjekët pensionistë

“Është një kënaqësi kur mekanizmat, kryesisht Oda e Mjekëve të Kosovës, interesohet për mjekët pensionistë të cilët kanë kontribuuar edhe pse të gjithë kanë kontribuar”, theksoi Shabani. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat