Dheu në veri rrezikon banorët e jugut

Mitrovica

Dheu në veri rrezikon banorët e jugut

Më: 1 prill 2021 Në ora: 20:32
Pamje nga vendi i ngjarjes

Në Mitrovicë të Veriut, në pjesën afër vendit ku bëhen bashkë lumi Ibër dhe ai Sitnica, kanë filluar punimet për ndërtimin e një stadiumi.

Këto punime, po frikësojnë banorët e fshatrave përreth në pjesën jugore, për një arsye.

Ata thonë se dheun që punëkryesi po e heq, është duke e hedhur në shtratin e lumit.

Kështu, banorët thonë se në kohë reshjesh, rrezikohen edhe më shumë nga vërshimet.

Drejtori i Inspekcionit në komunën e Mitrovicës së Jugut, Fidan Ademi, i tha Klanit se inspektorët gjatë vizitës kanë vërtetuar se është hedhur dhe në shtratin e lumit.

Ai shtoi se do të kërkojnë nga Ministria e Ambientit, të marrë masa, meqë punimet janë në territorin e Mitrovicës së Veriut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat