Incidenti në veri: Ndalohen për intervistim disa serbë dhe biznesmeni Mentor Beqiri

Mitrovica

Incidenti në veri: Ndalohen për intervistim disa serbë dhe biznesmeni Mentor Beqiri

Më: 10 mars 2023 Në ora: 06:59
Mentor Beqiri

Një incident ka ndodhur mbrëmjen e sontme në veri të vendit, më saktësisht në fshatin Banjë ku policia e Kosovës ka sinjalizuar për ndalim një veturë e cila nuk ka respektuar urdhrin policor, dhe zyrtari policor u detyrua të përdor armën e zjarrit për të mbrojtur jetën e tij dhe të kolegëve, raporton Gazeta Online Veriu.info.

Veriu.info ka mësuar nga burimet e saj se vetura e tipit audi përmes rrugëve ilegale ka kaluar kufirin dhe ka hyrë në Serbi.

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka ndaluar dy vetura tjera në atë lokacion dhe që dyshohet se ndërlidhen me rastin.

Veriu.info mëson se pas ikjes së kësaj veture dhe gjuajtjes me armë nga policia, ne vendngjarje afër pikës kufitare Bernjak ka shku një automjet me disa serbë nga një lokacion afër Liqenit te Ujmanit (pjesa e Kosovës), me ç’rast policia i ka ndaluar me dyshimin se mund të kenë lidhje me serbët e ikur me automjet për në Serbi.

Burime të Veriu.info bëjnë të ditur se pak minuta pas ngjarjes, në pikën kufitare për të hyrë në Kosovë nga Serbia ka hyrë biznesmeni Mentor Beqiri, i cili në veturë ishte i shoqëruar me një serb, të cilët policia i ka ndaluar për intervistim.

Mësohet se biznesmeni Mentor Beqiri ka thënë se serbin me të cilin po shoqërohej nuk e njeh dhe e kishte marrë rastësisht në rrugë. Kjo ka ngjallur dyshime nga policia se shoqëruesi serb mund të jetë i përfshirë direkt ose indirekt me serbët që kanë ikur me automjet për në Serbi, me ç’rast të gjithë personat e ndaluar janë dërguar për intervistim në stacion policor.

Veriu.info mëson se Mentor Beqiri ka deklaruar se është duke ardhur në Kosovë nga Novi Pazari.

Ndryshe, Mentor Beqiri merret me biznesin e ndërtimeve, ku ka ndërtuar objekte banesore prej shumë vitesh në pjesën veriore të Kosovës, e poashtu njihet si biznesmen me precedent penal në disa raste.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat