A mund të bëhet bashkimi i Mitrovicës? - Bota Sot
A mund të bëhet bashkimi i Mitrovicës?

Mitrovica

A mund të bëhet bashkimi i Mitrovicës?

Më: 30 nëntor 2018 Në ora: 19:13
Ura e ibrit

Drejtori ekzekutiv i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, e ka mbështetur inicimin e amendamentimit për bashkimin e Mitrovicës, por ka thënë se nuk mund të realizohet ky qëllim vetëm nëpërmjet një nisme.

Ai këto komente i ka në Klan Kosova, duke shtuar se Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri, është i autorizuar nga Kuvendi Komunal që ta udhëheq këtë iniciativë.

“Po është bërë inicimi për amendamentimin për kufij komunal dhe pas këtij procesi mund të arrihet deri tek bashkimi i Mitrovicës”.

“Nuk është hera e parë që një komunë bën një kërkesë të tillë dhe tash të shohim se cili do të jetë vendimi i ardhshëm i ministrisë për Administrimin e Pushtetit Lokal”.

“Amendamenti i këtij ligji mund të arrihet edhe në Kuvendin e Kosovës ku nevojiten 61 vota”.

“Duhet theksuar se komunat e vogla që dy vjet janë duke e marrë një iniciativë të tillë dhe nuk po munden të arrijnë asgjë”.

“Bahtiri e ka obligim prej Kuvendit Komunal që të merret më këtë iniciativë. Ka pasur edhe ligje të tjera që kanë qenë të parapara nga Pakoja e Ahtisarit mirëpo me kohën janë ndryshuar. I kemi ligjet ku nevojiten dy të tretat e votave në Parlamentin e Kosovës për t’u ndryshuar”.

“Prandaj amendamentimi i këtij ligji nuk nënkupton se u bashkua Mitrovica. Por duhet përcjellë procedurat e tjera të cilat priten të zhvillohen pas kësaj”.

“Asnjë qytetarë nuk mendon se është bërë bashkimi i Mitrovicës vetëm me marrjen e kësaj iniciative”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test