"Kam frikë se aferat seksuale mund të më traumatizojnë përsëri!"

Seksi

"Kam frikë se aferat seksuale mund të më traumatizojnë përsëri!"

Nga: BOTA SOT Më: 14 dhjetor 2021 Në ora: 22:31
Foto ilustrim

Charleen ka pasur vetëm marrëdhënie të vështira deri më tani. Kjo është arsyeja pse ajo dëshiron ta lërë mënjanë të kaluarën dhe thjesht të bëjë seks pa detyrim, shkruan 20min.ch në rubrikën Doctor Sex transmeton Bota Sot.

Si duhet të vazhdojë ajo?

Pyetje nga Charleen (29) për Doctor Sex

Unë kam qenë e traumatizuar në marrëdhënie disa herë në jetën time. Fillimisht si fëmijë përmes prindërve të mi dhe më vonë si adoleshente dhe e re përmes burrave që njihja dhe të huajve.

Kështu që pas një lufte të gjatë me veten, mbarova me temën e marrëdhënieve. Kjo është në rregull për mua dhe nuk e kam problem të jem vetëm. Megjithatë, do të doja të isha në gjendje të jetoja epshin tim, thjesht pa u lidhur emocionalisht.

Meqenëse kurrë nuk kam mundur të përfshihem seksualisht me një burrë pa pasur marrëdhënie emocionale me të, nuk di si të vazhdoj. Gjithashtu nuk jam e sigurt nëse aventurat seksuale jo të detyrueshme janë të duhura për mua. Kam frikë se mund të traumatzohem përsëri.

Çfarë më këshilloni?

Përgjigje nga Doctor Sex

E dashur Charleen

Meqenëse reagimet, modelet e sjelljes, besimet, mendimet dhe ndjenjat e personit janë ende të lidhura me përvojat e tmerrshme të së kaluarës, ato në mënyrë të pandërgjegjshme reagojnë përsëri dhe përsëri në të tashmen, ndaj kërcënimit me të cilin u përballën në të kaluarën.

Peter A. Levin, zhvilluesi i Përjetimit Somatik (SE), një qasje holistike ndaj terapisë së traumës, e përshkruan traumën si “... një këmishë e brendshme që ngrin një person nga brenda dhe ngrin një moment të përjetuar në kujtesën e tij. Ai ndrydh zhvillimin e jetës, ndërpret lidhjen me veten, me njerëzit e tjerë, me natyrën dhe me burimin tonë shpirtëror”.

Unë dyshoj se edhe ju jeni ende e kapur nga ato histori të vjetra.

Për t'u pajtuar me të kaluarën, më duket se duhet të merresh me mundësinë e trajtimit terapeutik të traumës së pësuar.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat