Apple humbi betejën e 5G, por i’a dha Intel-it 1 miliardë dollarë për ta fituar luftën - Bota Sot
Apple humbi betejën e 5G, por i’a dha Intel-it 1 miliardë dollarë për ta fituar luftën

Teknologji

Apple humbi betejën e 5G, por i’a dha Intel-it 1 miliardë dollarë për ta fituar luftën

Më: 27 korrik 2019 Në ora: 00:34
Steve Jobs

Apple mund të ketë humbur betejën e 5G ndaj Qualcomm, por tani mund ta fitojë luftën.

Apple tha të enjten se do të blejë biznesin modem smartphone të Intel, i cili përfshin disa patentë dhe rreth 2.000 punonjës të Intel, për 1 miliard dollarë. Apple ka qenë e interesuar në zhvillimin e modemeve të veta për iPhone dhe blerja e të gjithë Intel IP e vë atë në një pozicion që të ketë një të gatshëm në kohën kur marrëveshja e saj me Qualcomm-in të mbarojë.

Apple u vendos me Qualcomm dhe vendosi bazat për një plan afatgjatë për të zhvilluar modemet e veta. Ndërkohë, Intel u detyrua të tërhiqej nga planet e modemit 5G pasi Apple dhe Qualcomm nënshkruan marrëveshjen e tyre dhe asetet e saj ishin relativisht të lira dhe tërheqëse për Apple.

Apple pranoi të përdorte modemët Qualcomm për gjashtë vitet e ardhshme, me një mundësi për të zgjeruar marrëdhënien edhe dy të tjerë. Kjo i jep Apple deri në tetë vjet për të përsosur modemët e smartfonëve që Intel po përpiqej t’i bënte deri në një nivel me teknologjinë e Qualcomm. Edhe pse Intel kishte një histori të ndërtimit të modemeve që nuk kanë kryer as edhe Qualcomm, Apple tani ka mjaft kohë për të përmirësuar teknologjinë para se të mbarojë koha.

Por kjo nuk do të ndodhë menjëherë. Vetëm për shkak se Apple do të ulë 1 miliardë dollarë në biznesin modem të Intel këtë vit nuk do të thotë se do të ketë modemet e veta gati deri në vitin 2020 ose edhe në vitin 2021. Kjo është një nismë afatgjate për t’u bërë e pavarur dhe për të kontrolluar të ardhmen e saj në 5G.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...