Facebook: Aplikacioni i ri është lansuar në Mac dhe Windows - Bota Sot
Facebook: Aplikacioni i ri është lansuar në Mac dhe Windows

Teknologji

Facebook: Aplikacioni i ri është lansuar në Mac dhe Windows

Më: 3 prill 2020 Në ora: 18:31
Foto ilustrim

Messenger më në fund ka lansuar një aplikacion në Mac dhe Windows për t’i lejuar njerëzit të bisedojnë në kompjuterin e tyre.

Ashtu si versioni për iOS dhe Android, aplikacioni mbështet video bisedat në grup, duke lejuar shumë njerëz të flasin menjëherë, raporton Independe.

Facebook tha se ka parë një rritje drastike të numrit të njerëzve që përdorin platformat e saj javët e fundit, pasi ato vazhdojnë të qëndrojnë me njëri-tjetrin përmes bllokimeve.

Ashtu si me versionet e tjera të Messenger dhe Facebook më përgjithësisht, aplikacioni i desktopit dhe tiparet e tij të thirrjeve video janë të pakufizuara dhe falas, megjithëse kompania është në gjendje të mbledhë informacione për njerëzit ndërsa i përdorin.

Facebook vuri në dukje se shtimi i aplikacionit të desktopit do të lejojë që thirrjet video grupore të mblidhen së bashku në një ekran më të madh, duke lejuar biseda më të lehta me shumë njerëz.

Gjithashtu sugjeroi që, ndryshe nga telefoni, është e mundur që lehtë të lëvizni brenda dhe jashtë aplikacionit ose video thirrjeve, ndërsa bëni gjëra të tjera në kompjuter.

Versioni i desktopit i aplikacionit funksionon njësoj si versionet mobil dhe në internet, do të thotë që mesazhet, thirrjet dhe kontaktet sinkronizohen në versionet e ndryshme.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat