Projekti kryesor i Elon Musk arrin në Porto Riko - Bota Sot
Projekti kryesor i Elon Musk arrin në Porto Riko

Teknologji

E diel, 18 nëntor 2018

Projekti kryesor i Elon Musk arrin në Porto Riko

Më: 19 tetor 2017 Në ora: 00:54
Elon Musk

Përpjekjet e Elon Musk për të rikthyer elektricitetin në Porto Riko po marrin formë. Një dërgesë e re e sistemeve të baterive Tesla Powerpack ka ardhur në ishull, disa ditë pasi CEO foli me guvernatorin Ricardo Rossello rreth përdorimit të teknologjisë së kompanisë për të rivendosur rrjetin elektrik të goditur nga uragani.

Rossello tha se Porto Riko kishte potencialin për t’u bërë një “projekt anësor” për Teslën, një demonstrim i profilit të lartë të shkallëzimit të baterive të kompanisë dhe sistemeve të energjisë diellore.

Jose Valiente ndau një imazh me Electrek të Tesla Powerpacks të rreshtuar në Aeroportin Ndërkombëtar Luis Munoz Marín në San Juan, kryeqytetin e Puerto Rikos. Imazhet, të botuara të dielën, tregojnë se Powerpacks po vijnë, të gatshëm për dërgesë për të ruajtur energjinë e rrjetit.

Perderisa Tesla Powerwall ruan rreth 13.5 kilovat orë energji, që synon një instalim në shtëpi, Powerpack ka 210 kilovat-orë dhe është menduar për përdorim me burime të ripërtëritshme të energjisë për të siguruar një furnizim të vazhdueshëm të energjisë edhe kur nuk gjeneron energji elektrike . Paketat gjigante, të ruajtura në mbulime të mëdha gri, godasin një figurë imponuese.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test