Sigurisht keni luajtur “Solitare”, por a e dini pse ka ekzistuar kjo lojë? - Bota Sot
Sigurisht keni luajtur “Solitare”, por a e dini pse ka ekzistuar kjo lojë?

Teknologji

E hënë, 19 nëntor 2018

Sigurisht keni luajtur “Solitare”, por a e dini pse ka ekzistuar kjo lojë?

Më: 27 qershor 2018 Në ora: 18:29
"Solitare"

Sigurisht, secili nga ju keni luajtur lojën "Solitare" në kompjuterin tuaj, por asnjëherë nuk e keni menduar arsyen e vërtetë pse kjo lojë dhe të tjera si Minesweeper ose FreeCell janë futur në Windowsët e vjetër.

Arsyeja sigurisht do të ju befasojë! Sigurisht në vitin 1990 në Windowsin 3.0, njerëzit kishin pak njohuri për kompjuterin dhe përdorimin e tij.

Kështu që, krijuesit e sistemit Windows, vendosën që të fusin disa lojëra brenda sistemit, për të arritur që përdoruesit të mësojnë më mirë punën me maus.

Kjo ide është zhvilluar ndër vite për të gjithë përdoruesit e rinj dhe ka funksionuar mjaftë mirë.

Loja e famshme nuk është hequr nga Windowsi deri në vitin 2015 me ardhjen e Windows 10, i cili përfundimisht, ndan përdoruesit nga loja “Solitare”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test