Zvicra e nderon Federerin

Tenis

Zvicra e nderon Federerin

Më: 3 dhjetor 2019 Në ora: 10:46
Zvicra e nderon Federerin

Zvicra ka njoftuar se do të bëjë një monedhë që përmban karakterin e kampionit të shumëfishtë të tenistit Roger Federer.

Tenisti 38-vjeçar do të jetë në një monedhë argjendi 20 franga që do të lëshohet më 23 janar 2020.

Një monedhë ari prej 50 franga, kushtuar gjithashtu Federerit, por me një dizajn tjetër, është planifikuar të dalë në maj.

Federer do të bëhet personi i parë i gjallë që nderohet në monedhat zvicerane.

Qeveria deklaroi se Federer ishte “pa dyshim sportisti më i suksesshëm individual i Zvicrës dhe ambasadori i saj i përsosur”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat