Federer është mbret i Wimbledon-it - Bota Sot
Federer është mbret i Wimbledon-it

Tenis

E premte, 19 tetor 2018

Federer është mbret i Wimbledon-it

Më: 16 korrik 2017 Në ora: 17:24
Federer

Tenisti i mirënjohur zviceran, Roger Federer, me reketin e tij dominoi në finalen e Wimbledon-it, duke e mposhtur me rezultat të thellë 3:0 (6:3, 6:1, 6:4) kroatin Marin Çiliçin. Zviceranit i mjaftuan një orë e 43 minuta për të triumfuar ndaj rivalit.

Të tre setet ishin në mbizotërim të zviceranit me përjashtim të atij të fundit që u karakterizua me një rivalitet dhe zgjati me shumë, gjithsej 41 minuta. Ai ngadhënjeu me plot meritë apo ishte triumfoi i tetë në Wimbledon. Federer, që në moshën 35-vjeçare fiton grand Slamin nr.19 në karrierë, si askush tjetër në histori.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test