Kupa Davis: Franca fiton për herë të 10-të trofeun - Bota Sot
Kupa Davis: Franca fiton për herë të 10-të trofeun

Tenis

Kupa Davis: Franca fiton për herë të 10-të trofeun

Më: 27 nëntor 2017 Në ora: 08:02
Lucas Pouille

Kupa Davis për Vitin 2017 vishet me tre ngjyra, blu, të bardhë dhe të kuqe. Franca fitoi për herë të 10-t në historinë e saj këtë kompeticion pasi triumfoi 3-2 me ndeshje ndaj Belgjikës për meritë edhe të Lucas Pouille që në sfidën e fundit dhe atë që vendosi fatet e trofeut mposhti Steve Darcis. Një sukses i merituar i Francës dhe që nuk lë vend për interpretime pasi Pouille tregoi gjithë klasin e tij duke fituar 3-0 me sete me shifrat 6-3 6-1 6-0. Ishte e pritshëm suksesi i francezëve në këtë edicion të Kupës Davis duket patur parasysh faktin që në finalen e madhe përballë ishte Belgjika. Pas 16 vitesh mungesë përfaqësuesja e “gjelave”, triumfoi sërish në këtë kompeticion. Finalja e 5-t nuk kishte pothuajse fare histori, pasi numri 18 i botës, Lucas Pouille ishte i papërballueshëm për Darcis. David Goffin bëri gjithçka kishte në dorë për ta çuar trofeun e Kupës Davis në Belgjikë pasi fitoi dy sfidat e tij respektive, takimin e parë ndaj Lucas Pouille, 3-0 me sete dhe sfidën e 4-t të finales ndaj Jo Wilfried Tsongas me të njëjtat shifra. Por numri 7 i botës i cili po kalon një moment të artë në karrierën e tij nuk u mbështet nga shokët e skuadrës pasi Darcis humbi të dyja sfida e tij në lojën teke ndërsa Bemelmans dhe De Loore u mposhtën në lojën dyshe nga Gasquet e Herbert. Në Lillë pas pikës së fundit të fituar nga Pouille ndaj Darcis me marsejezën e famshme në sfond të gjithë protagonistët bashkë me tifozët shpërthyen në lot gëzimi për një sukses të merituar të Francës në Kupën Davis.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test